Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe mające na celu oddłużenie lub redukcję zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która stała się niewypłacalna.
Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań pieniężnych, gdyż np. nie ma wystarczających środków na bieżące koszty utrzymania i jednoczesną spłatę zaciągniętej pożyczki lub np. jest prowadzone wobec niego postępowania egzekucyjne.
Na skutek postępowania upadłościowego dochodzi do likwidacji całego lub części majątku konsumenta (jeśli takowy posiada), a uzyskane z tej likwidacji środki przekazuje się na zaspokojenie roszczeń wierzycieli.
Umorzenie dotyczy całości lub części długów konsumenta, których ten nie jest w stanie spłacić. Całkowite umorzenie długów jest możliwe po dokonaniu planu spłaty wierzycieli.
Oddłużenie nie dotyczy długów, które konsument świadomie zataił w postępowaniu upadłościowym, a także długów wynikających z alimentów, orzeczonych kwot przez sądy karne, odszkodowań i rent.